Dobrá zpráva, vláda dnes projednání novely vodního zákona odložila, prý o dva měsíce.

Cituji z aktuálně.cz, což je mimochodem pěkný článek od Pavla Barocha a stojí za přečtení celý, je zde: http://aktualne.centrum.cz/domaci/zivot-v-cesku/clanek.phtml?id=495136.

"To, co navrhovalo ministerstvo, nás vede k další diskusi - a na tu potřebujeme čas. Takže jsme projednávání zákona na dva měsíce přerušili," řekl premiér. 
 
Níže je naše stručná reakce.
 

 

tiskové prohlášení 

STOP PŘEHRADĚ!

 

Princip diktování přehrad je nutné definitivně odmítnout

Vítáme rozhodnutí vlády novelu vodního zákona aspoň odložit

(Brno, středa 29. 8. 2007) Podle informací z médií se vláda při dnešním projednávání sporné novely vodního zákona rozhodla téma odložit o dva měsíce.

Jan Beránek, koordinátor iniciativy Stop přehradě, to komentuje slovy:

„Vítáme dnešní rozhodnutí vlády odložit projednání novely vodního zákona o dva měsíce. Upozorňuje ale, že skryté vyvlastňování, diktování přehrad a stavebních uzávěr bez souhlasu obcí a občanů je třeba definitivně odmítnout.“

„Principy navržené v novele jsou v rozporu s koncepcí vodního hospodářství, která byla projednána s občany a schválena letos v květnu. Nyní se ministerstvo zemědělství snaží oživit svoji původní představu o tom, že dvě stovky přehrad a stavební uzávěry v mnoha obcích může vláda prostě nadiktovat svým usnesením. Navíc chce uzákonit, aby se mohly stavět na cizích pozemcích, aniž by je napřed zákonným způsobem vyvlastnila.“

„Nejsme proti ochraně proti povodním ani ochraně vod, naopak – jde nám o to, aby se stát řídil principy šetrných opatření a nebetonoval dále zbytečně krajinu. Chceme, aby byla upřednostněna přírodě blízká opatření, jak je navrhuje i evropská rámcová směrnice o vodách,“ dodává Jan Beránek.

 

 

> zpět na hlavní stránku