Informace

STOP PŘEHRADĚ!

 

Konečný návrh Plánu hlavních povodí je hotový, probíhá hodnocení vlivů na životní prostředí podle zákona EIA

(Tišnov, 21. 9. 2006) -- Včera po poledni zveřejnilo Ministerstvo životního prostředí na webových stránkách "Informačního systému SEA" (najdete na http://www.ceu.cz/EIA/SEA/Koncepce/Detail.aspx?key=MZP023K) konečné znění návrhu Plánu hlavních povodí, které předložilo Ministerstvo zemědělství k posouzení podle zákona. Dokument má 2,2 MB, je k dispozici na výše uvedené adrese, případně ke stažení z našich stránek zde (PDF, 2,2 MB).
 
Ještě jsem neměl čas novou verzi procházet - jisté je, že by měla zahrnovat některé úpravy na základě připomínek, které jsme zasílali ministerstvu počátkem července. Na první pohled je zřejmé, že došlo k odstranění pěti navrhovaných nádrží, takže namísto 206 je jich nyní v seznamu 201 (neporovnával jsem zatím, které vypadly). Také se tam ve způsobu územní ochrany namísto územní rezervy (de facto stavební uzávěry) píše o limitu pro využití území, což dobrá zpráva hlavně pro obce, které narážely při schvalování územně plánovací dokumentace.
 
Spolu s výsledným návrhem PHP byl zároveň na webu zveřejněno i "Vyhodnocení koncepce z hlediska vlivů na životní prostředí a veřejné zdraví", zpracoval pětičlenný tým České zemědělské univerzity v září 2006 (přesnější datování chybí). I tento dokument má téměř sto stran, zatím jsem jej neprocházel. Jen v závěru je zřejmé, že navrhuje ministerstvu souhlasné stanovisko za přijetí několika podmínek, které se však našich připomínek a návrhů nikterak nedotýkají. Vyhodnocení je opět k dispozici zde (PDF 1,3 MB)
 
V nejbližší době by ministerstvo životního prostředí mělo vyhlásit termín a místo tzv. veřejného projednání.
 
Více informací pošleme za několik dní, až oba dokumenty podrobněji prostudujeme.

Jan Beránek

 

 

> zpět na hlavní stránku